Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasiči všeobecně

 Hasiči

Hasič (staré označení požárník) je zejména označení pro profesionálního nebo dobrovolného člena hasičské jednotky.

Hasiči v množném čísle se často užívá jako zjednodušené označení dobrovolných i profesionálních hasičských sborů.

Kromě hašení požárů zasahují hasiči obvykle také v případech povodní, jiných živelných pohrom, ekologických haváriích, pomáhají při dopravních nehodách, technické pomoci a jiných mimořádných událostech. Vykonávají tedy také další činnosti, které v jiných zemích vykonávají specialisté zvaní záchranáři. Spolupůsobí též při prevenci požárů a dalších podobných nežádoucích událostí.

 

 

 

 

V Česku působí hasiči různými formami:

HZS – seskupení rozpočtových organizací s názvem Hasičský záchranný sbor České republiky, kde vykonávají práci hasiče jako své hlavní povolání

JSDH – v jednotkách sborů dobrovolných hasičů, kde vykonávají práci hasiče dobrovolně ve svém pracovním volnu, mohou také dostávat finanční odměnu nejčastěji od zřizovatele nebo sponzora dané hasičské jednotky. Zřizovatelem nebo sponzorem bývá často obec nebo podnik.

SDH – je organizační složkou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Dříve neměli s JSDH nic společného ovšem nyní je tomu zcela jinak. Vyjíždějí k požárům, vykonávají potřebné práce, pomáhají při povodních atd.

V jiných hasičských záchranných sborech, které mohou být například organizační jednotkou podniku (výrobního, dopravního apod.), který není rozpočtovou organizací.

V neposlední řadě se také dobrovolní, ale i profesionální hasiči věnují požárnímu sportu, který mnohdy bývá i vrcholovým sportem, ve kterém čeští hasiči patří na světovou špičku.

Telefonní číslo k přivolání hasičů je 150 (zneužití je trestné).

Čeští hasiči také cvičí různé varianty průběhů svých zásahů.

 

Historie

Jakýsi základ hasičského sboru lze hledat již ve starověkém Římě. Tamní hasičský sbor se skládal z asi 500 otroků. Poté byla požárnická odbornost zapomenuta a v případě požárů se hašení účastnili všichni obyvatelé měst. Avšak také vznikala nová protipožární opatření, jedním z nevýznamnějších bylo oddělení kuchyně od hlavní části stavby. Teprve na začátku 19. století se začaly opět formovat požární sbory, avšak na principu dobrovolnosti. Hasič (staré označení je požárník) je zejména označení pro profesionálního nebo dobrovolného člena hasičské jednotky.

 

Specifickou formou hasiče, který pracuje především v uhelných dolech, je tzv. zmahač ohňů. Pracovní náplní je prevence a likvidace záparů, případně již vzniklých požárů způsobených samovznícením uhlí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ples 2014

(PLAMÍNEK, 26. 1. 2014 18:28)

jak dopadl pes,kdo vyhrál 1.cenu a jaká byla?