Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasičské noviny

 žení spoluobčané,

  dostává se Vám do ruky první číslo Hasičských novin – občasníku Sboru dobrovolných hasičů Rapotice. Motivem vydání těchto novin bylo informovat Vás, naše spoluobčany, o činnosti a událostech v našem sboru, abychom předešli dohadům a nepřesnostem, které vznikají při ústním podání informací.

  Náš sbor v loňském roce prodělal náborový boom a tak na začátku letošního roku čítal 41 členů. Přestože se jedná většinou o členy mladé, snažíme se vést je k udržování tradic a zvyků, tak jak byly v Rapoticích zavedeny. Myslím, že se nám to daří, což dokazují akce, které se již uskutečnily.

  Stěžejním úkolem, který v letošním roce stojí před námi je založení funkční zásahové jednotky, která by posléze byla zařazena do Integrovaného záchranného systému kraje Vysočina, což by bylo přínosem nejen pro obec, ale i pro naše spoluobčany. Mimo jiné je toto též podmíněno opravou Hasičské zbrojnice, tak aby tam mohla být uložena technika a výstroj zásahové jednotky.

  

Naše technika a vybavení

  Jak jistě víte chloubou našeho sboru je naše „Máňa“ – Škoda Superb 952 r.v.1943. V tomto jsme našli s obecním zastupitelstvem společnou řeč a tak bychom chtěli touto cestou poděkovat zastupitelstvu za podporu při jejím zprovoznění. K její plné funkčnosti chybí ještě repase čerpadla na vodu a povolení k provozu na pozemních komunikacích. Jsou to sice zásadní vady, které brání oficiálnímu využívání tohoto vozu, ale není to nepřekonatelný problém a v případě nutnosti jsme schopni využít tento vůz i k zásahu.

  Dalším takřka historickým, ale funkčním kouskem je přenosná hasičská stříkačka PPS8 z roku 1956. Po prvních neúspěších byla tato stříkačka zprovozněna a je funkční.

  V měsíci červnu jsme získali bezúplatným převodem do našeho vlastnictví použitou Avii21 bez vybavení. Je otázkou, kdy se podaří vozidlo vybavit tak, aby bylo platným pomocníkem pro nově vznikající zásahovou jednotku.

   Náš sbor také disponuje hasičskou zbrojnicí. Jak jste si jistě všimli, tak také zde jsme začali pracovat. Bylo otlučeno zdivo, provedeny jeho izolace a celkové vyklizení tak, aby mohli být provedeny veškeré plánované opravy. Do zimy bychom chtěli zbrojnici opravit tak, aby obě auta parkovala v budově, do které nezatéká, nevlhne a má opravené omítky, podlahy, okna a vrata a co hlavně, abychom se za ni nemuseli stydět.

 

Akce

  Naše činnost pro rok 2014 začala již na výročí členské schůzi v prosinci 2013, kde byly schváleny akce pořádané Sborem pro rok 2014.

     První akcí, kterou Sbor pořádal, byl hasičský ples. Tento ples Hasiči pořádali po 26 letech a tak jsme jeho přípravě věnovali velkou péči, aby obnovená premiéra nebyla fiaskem. Termín, který jsme zvolili, byl předmětem sporů, neboť jsme zvolili týden před plesem fotbalistů. Nakonec se, myslím, však ukázalo, že obě akce proběhly ke spokojenosti obou organizací.

 

  Další zážitkovou akci, kterou jsme uspořádali, byl zájezd do pivovaru Černá Hora.

    Odjížděli jsme v deset hodin ráno v počtu 36 osob za doprovodu kapelníka Jana Víta z kapely Doubravěnka. Po příjezdu do Černé Hory se nás ujal průvodce a začal nás provázet po pivovaru. Účastníci zájezdu byli nejprve seznámeni s historií pivovaru a se surovinami z kterých se pivo vaří. Bylo nám dovoleno nahlédnout ke kotlům, tankům i dokonce do velkých van s mladinkou a posléze i odvážnější ji ochutnat. Poslední část pivovaru byla stáčení piva a expedice. Celková prohlídka zabrala necelé dvě hodinky. Po té už nám vyhládlo a odebrali jsme se do nedaleké restaurace u Korců, kde jsme se najedli a napojili a za zvuku harmoniky a zpěvu Honzy Víta i zazpívali. Po 16 hodině jsme odjížděli plni dojmů a chmele.

 Rapotické guláše – Okrsková soutěž v hasičském sportu

    Dne 24. 5. 2014 jsme se již podruhé sešli u sokolovny na druhém ročníku gulášování. Jako vloni bylo přihlášeno 5. týmů vařících guláše. Oproti loňskému roku akce byla doplněna okrskovou soutěž v hasičském sportu. I přes špatnou předpověď počasí se udělalo sobotní počasí nádherné a o zábavu nebyla nouze. Od 9 hodiny raní se odstartovaly gulášové slavnosti a hasičské závody. Gulášové týmy se pustili do práce s vervou a chutí a na jejich výtvory jsme nemuseli dlouze čekat. Ve 12. hodin byly týmy hotovy a začalo se ochutnávat. Harmonie chutí neznala mezí. Návštěvníci mohli ochutnat od zabíjačkového guláše až po guláš s kakaem. Mezitím se hasiči ukázali se svojí technikou na závodišti a zdolávali požární útoky. V požárním sportu se umístilo nejlépe družstvo ze Lhotic.  

V kotlících ubývalo gulášů a začalo se počítat. Na třetím místě se umístil Páter se svým zabíjačkovým gulášem na druhém místě loňský vítěz Záva a na prvním místě se umístily amatérky maminy.

Myslím si, že akce byla vydařená a každý si přišel na své. Doufejme, že příští rok bude ještě lepší.

 Dětský den

   Letošní dětský den jsme si hasiči vzali pod svůj patronát. Menší nedostatky, ohledně finanční stránky, jsme vyřešili rychlým sháněním sponzorů pro dětský den. Všem sponzorům, co nás, ale hlavně děti podpořili, DĚKUJEME. Od 14. hodin se u místní sokolovny začaly scházet děti s rodiči. Pro děti byl připraven skákací hrad a deset stanovišť s úkoly, malování barvičkami na obličej od paní Hortové a klaunice Káti. Celkově se dětského dne účastnilo 58 dětí. Počasí bylo nádherné a děti, si myslíme, spokojené. Tímto děkujeme všem, kdo nám s akcí pomohl a podpořil nás.

 Pivní slavnosti

   Pro konání pivních slavností byl opět vybrán krásný letní den. Na první návštěvníky jsme se těšili od 13. hodiny. Bylo pro ně připraveno mimo jiné 15 druhů piva, k občerstvení potom guláš, hamburgery, gyros a grilované maso.

   K poslechu hrál odpoledne Bethowen a k pobavení bylo připraveno několik vystoupení.

  První vystoupení se uskutečnilo ve 14. hodin a byla to Zumba s Beatou, kde vystoupili i dobrovolníci. Vystoupení bylo pěkným úvodem pivních slavností. Již během vystoupení začaly přijíždět členové Veteran Vehicle Club Březník Jana Sokola z Lamberka, aby se pochlubili svojí technikou a činností. Dále se výstavy historických vozidel zúčastnili ŠKODA autoklub Brno a vášnivý sběratel pan Beneš.

  Potom došlo na ukázku vyproštění zraněných osob z vozidla. Přijeli profesionální hasiči z Náměště nad Oslavou a předvedli svoje umění při vyproštění osoby.

  A protože sluníčko pálilo, přistoupili jsme k první soutěži, bylo to pití piva na čas. Po úvodním ostychu se nakonec přihlásilo 8 borců, kteří chtěli dokázat, že jejich splávek je lepší. Jako první se umístil Standa s časem 3,42  sec. Z žen se umístila jako první paní Pelikánová s časem 4,2 sec.

  Jako tradičně došlo i na pivní pětiboj. Ten letos obsahoval disciplíny – válení sudu, stavění věže z pivních přepravek, zatloukání hřebíku, hod sudem a pití piva na čas. Nejlépe se v pivním pětiboji umístil opět Standa, druhý Darek a třetí místo obhájil z minulého ročníku Pavlas. Pivní pětiboj byl zpestřen vystoupením šermířů z Rosic, kteří předvedli ukázku obrany při přepadení loupeživým rytířem.

Úderem 20. hodiny začala hrát opět jako loni hudební skupina z Přerova Spocená uklízečka, kterou vystřídala skupina DARKENROCK z Oslavan a na závěr zahrála skupina Kontrast z Příbrami. Akce trvala až do brzkých ranních hodin a návštěvníci odcházeli v dobré náladě a spokojeni.

 

Co nás čeká

   Jak jsem zmínil již v úvodu, v první řadě je to oprava hasičky, dále pak výcvik zásahové jednotky, zprovoznění a vybavení naší techniky. Věřím, že při této činnosti budeme mít plnou podporu nejen obecního úřadu, ale i od Vás spoluobčanů.

   Z kulturních akcí pro Vás připravujeme na den:

 25. 10. 2014 „Rapotické Vinobraní“

 22. 11. 2014 „Buchtobraní“

   Na tyto akce Vás tímto srdečně zveme nejen jako hosty, ale v případě buchtobraní i jako soutěžící, kteří již vybírají ty nejlepší recepty. Věřím, že tyto akce se Vám loni líbily a zúčastníte se i letos.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář